SAUNA

“Saunalarda dikkat edilmesi gerekenler”

Saunalar geleneksel Fin hamamı olarak da bilinirler. Loş ışıkların kullanıldığı, sessiz, sakin bir ortamlardır. Hem bedeninizi hem de zihninizi rahatlatmak için tasarlanmışlardır. Sıcaklık genellikle 80°C ila 110°C arasındadır. Amaç; aşırı sıcak ile terleme yoluyla vücuttan toksin maddelerin atılmasını, gözeneklerin temizlenmesini sağlamaktır.

Buhar Odasında ve Saunada Cildimize Ne Olur?

Bu tip yerlerdeki yoğun nem cildin üst katmanlarına su bazlı bir nemlendirme sağlar. Bu yerlerdeki sıcaklık 80 derecenin üzerinde olacağı için kılcal damarların genişleyip kan akışının daha hızlı olması söz konusudur. Bu da uzun süre geçirdiğinizde cildinizin kızarmasına sebep olur.

 

Sauna ve Buhar Odalarının Cilde Faydası Nedir?

Nem oranı bu kadar yüksek başka bir ortam bulamayacağınız için cildinizin nemlenmesi açısından oldukça faydalıdır. Cilt sağlığı açısından bu nemlendirme son derece değerlidir. Ama saunadan dışarı çıktığınız anda kuru hava ile nemin yer değiştirmesi olan ozmoz adı verilen bir olay gerçekleşir ve cildinizdeki nemin büyük kısmını anında kaybedersiniz. Bunun önüne geçmek için kullanabileceğiniz krem ve serumlar mevcut. Eğer ciltte nemi hapseden bu tip bir yardımcı ürün kullanılmazsa saunada veya buhar odasında kazandığınız nemden daha fazlasını bile kaybedebilirsiniz.

Bu tip yerlerde sıcaklıktan kaynaklanan kan dolaşımının hızlanması da cilt açısından faydalı bir durumdur. Bu sayede hücreleriniz için gereken oksijen ve besinler kan yoluyla daha hızlı bir şekilde ulaştırılır. Cilt hücreleri de bundan nasibini alır ve daha çabuk yenilenerek daha genç bir görünüm sağlar. Ayrıca hasarlı hücrelerin onarımı da hızlanır.

Close No menu locations found.