MEDİKAL MASAJ

Medikal masaj, bir dizi farklı terapiyi tanımlayan bir terimdir ve genellikle medikal olarak fizyoterapistler, kayropraktörler ve benzeri tarafından uygulanır. Medikal masaj, cilt, kaslar, tendonlar, bağlar ve fasya (kas ve kas gruplarını çevreleyen zar) dahil olmak üzere vücudun yumuşak dokularına etki eden bir manuel terapi uygulamasıdır. Tedavi edici özelliğinin yanısıra genel vücut gerginliğini azaltır, sinirleri uyarır, kan dolaşımını ve lenfatik sıvıların akışını artırır.

MEDİKAL MASAJ NASIL YAPILIR?

Medikal masajın uygulanabilmesi için, kişi önce muayene edilir ve daha sonra muayene bulgularına göre hangi tekniklerin ve ne kadar süreyle uygulanacağına kararı verilir. Kaslardaki gerginliğin azaltılması, eklemlerdeki blokajların açılması, hassasiyeti olan bölgelerdeki hassasiyetin azaltılması, dolaşımın artması gibi amaçlar belirlenerek özel tekniklerle medikal masaj yapılır.

MEDİKAL MASAJIN FAYDALARI NELERDİR?

Medikal masaj, kasların yenilenmesine ve gevşemesine yardımcı olur. Kan dolaşımını ve böylece vücuttaki oksijen akışını artırır. Bu uygulama sayesinde çok ağrılı ve gergin kaslar toksinlerinden kurtulur, bu da kasların güçlenmelerine ve iyileşmelerine yardımcı olur. 

Halk arasında kulunç olarak da bilinen kastaki kan dolaşımının azaldığı ve ağrının yoğun hissedildiği noktaların tedavisinde de oldukça etikilidir. Skar dokuda gevşeme sağlar, derinin elastikiyetini artırır. Parasempatik sinir sistemine etki eder genel olarak vücutta sedatif etki meydana getirir. Medikal masaj ölçülebilir sonuçlara odaklanır dolayısıyla masaj sonrası vücudunuzda olumlu değişiklikler bekleyebilirsiniz.

TIBBİ MASAJ NEDİR?

Tıbbi masaj; fizyoterapistler veya fizyoterapi teknikerleri tarafından uygulanan tedavi edici nitelikte masajdır. Kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarında, bel,boyun ve sırt ağrılarında, migren tedavisinde, postür bozukluğuna bağlı gelişen ağrılarda ve stresin vücuttaki etkilerinin azaltılmasında oldukça etkilidir. Muayene sonucunda elde edilen verilere göre ilgili kas,eklem,sinir ve ya yumuşak doku üzerine needing, stroking ve taping gibi derin ve yüzeyel teknikler uygulanarak masaj yapılır. Tıbbi masaj sonrasında kişinin şikayetlerinin azalması ya da tamamen iyileşmesi hedeflenir. Böylelikle bireyler hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilir.

MEDİKAL MASAJ TEKNİKLERİ

Medikal masajda muayene sonucundaki verilere göre gerekli olan bölge ve dokulara uygun  teknikler; tedavi edilecek bölgenin ihtiyacına göre  süre belirlenerek uygulanır.  Medikal masajda uygulanan tekniklerden bazıları şunlardır:

Stroking: Acıyı ağrıyı giderici ve adale spazmını giderici etki gösterir.Ter bezlerini çalıştırır.Toksinlerin ter yoluyla atılmasını yardımcı olurken dolaşımın artması ile derinin beslenmesi daha düzenli hale gelir.

Friksiyon:  Kaslara, tendonlara ve  ligamentlere uygulanır. Kas ve kas gruplarında meydana gelen yapışıklıklar, sertleşmeler friksiyon uygulamaları ile giderilir. Ancak deriyi tahrip etmemeye özen gösterilmelidir. 

Kneading: Deri ve deri altı dokusunun elastikiyetini ve aktivitesini arttırır.Kaslarda meydana gelen spazm ve krampların çözülmesinde etkilirdir,Kılcal damarlardaki kan birikintilerini büyük damarlara doğru akışını hızlandırır ve kılcallardaki basınç azalır.Kuvvetli yapılacak olursa ekimoz oluşur.

Vibrasyon: Sinir uçlarını uyarıcı ve yatıştırıcı özelliğe sahip olduğundan dinlendirici ve ağrı kesici özelliği  sahiptir.

Bu tekniklere ek olarak taping, slaping ve pinching gibi teknikler de uygulanır. 

Bu tekniklerden hangisinin ve ne kadar süreyle uygulanacağına terapist karar verir ve uygulamaya geçer.

Close No menu locations found.